Životní pojištění 8. díl

ODŠKODNĚNÍ PŘI ÚRAZU je další sjednávané rizikové životní pojištění.

Denní odškodné, bolestné, doba nezbytného léčení úrazu a podobně. To jsou příklady názvů tohoto pojištění u různých pojišťoven.

Důvod, proč sjednat toto připojištění, je opět čerpat finanční pomoc při nepříjemné životní situaci – úrazu. Úrazy mohou být různé, a proto mohou naše životy různě zasáhnout. Vyplacené peníze pak mají být použity na nákup různých léčebných prostředků, které stát nehradí, nebo na zaplacení poúrazové léčby. POZOR, poúrazovou léčbu žádná pojišťovna nevyplácí (například rehabilitaci sloužící k rozhýbání loketního kloubu po dlouhodobé sádře na ruce), pouze samotné léčení úrazu (srůst kosti).

A to je podle mého názoru častý důvod, proč vzniká negativní zkušenost klientů s vyplácením odškodného od pojišťoven. Další je samotný způsob, jak pojišťovny vypočítávají výši odškodného, které mají platit.

Existují různé metody. Dvě základní jsou tyto:

První je nastavení pojistné částky v určité výši. Jak vysokou tuto částku nastavit je opět na klientovi. A podle délky léčení, = závažnosti úrazu, pojišťovna vyplácí určité procento z této částky. Jak vysoká procenta u různých úrazů pojišťovna vyplácí musí být uvedena v OCEŇOVACÍ TABULCE, která musí být veřejně přístupná a poradce by ji měl klientovi předem ukázat.

Druhá je taková, že klient řekne, jakou částku za den léčby chce od pojišťovny proplatit. Úraz se pak léčí určitý počet dní. Odškodné se pak vynásobí touto částkou. Výpočet je jednoduchý. Pojišťovny mají v OCEŇOVACÍCH TABULKÁCH vypsány úrazy s různou délkou léčby, kterou proplácí. Čím více úrazů mají v tabulkách uvedeny, tím pak mají jejich likvidátoři menší prostor pro určování příslušné diagnózy. Vše je pak velice transparentní.

OCEŇOVACÍMI TABULKAMI se pojišťovny odlišují. Proto se může stát, že u stejného úrazu proplatí jedna pojišťovna více peněz než jiná. Ze zkušenosti pak vím, že rozdíl může být i 5ti násobný.

Před sjednáním tohoto připojištění doporučuji si odpovědět na několik otázek. Poradce by je měl klientovi sám položit.

Tyto otázky jsou: Jak mě postihne malý úraz? Při jakém úrazu už nebudu moct jít do práce? Chci si nechat proplatit i malý úraz nebo chci za stejné peníze dostat větší odškodné při vážném úrazu, který mě zasáhne více? Protože všechno něco stojí. Stane se mi spíše v práci nebo při sportu?

Jakub Mrva

 

Napsat komentář